Airfryer kullanmadan da yağsız patetes kızartması yapabilirsiniz. Herkes bu yöntemi konuşuyor! Patatesler yağ çekmeden kızarıyor

Yağ çekmeden de çıtır çıtır patates kızartmaları hazırlayabilirsiniz. Üstelik bunun için airfryer ya da klasik fritözler gibi özel bir elektronik alete de ihtiyacınız yok. Kanserojen bir durum da yaratabilen kızgın yağlar kullanmadan patates kızartması hazırlamak ister misiniz? Peki daha sağlıklı olan patates kızartması yöntemi nedir?

Mükemmel bir patates kızartmasının yolu, patatesin içindeki suyun doğru hızda dışarı çıkmasını sağlamaktır. Acaba bu neden olur ve hangi yöntemler kullanılmalıdır?

Neden çıtır çıtır olur?

Patatesin yüzeyindeki nem, yağla temas ettiğinde anında buharlaşır. Bu yüzden de yağların sıçraması söz konusudur. Kuruyan ve kabuklaşan patates kızartmaları hazırlanır. Bu kabuğun içindeki ısı hızla artar ve yüzeye çıkamamış olan su buharı da patatesin iç kısmının dağılmasına yol açar. Böylece kabuk ve iç tezatlığı yaşanır.

Hızla buharlaşmalı

Kızgın yağda hazırlanan yiyeceklerin una bulanarak kızartılması da buharlaşma aşamasından dolayıdır. Dış kabuk hızla oluşur. Bu şekilde olmadığında içerdeki buhar çıkar. Böylece kabuk nemlenir, yiyecek nemlenir ve yağ da çektikçe çeker. ,

Nişastadan yararlanılır

Dış kabuk hızla oluşmadığı durumlar da çok sık görülür. Nişastalı bulamaçla bu sorun çözülebilir. Çıtır çıtır bir kabuk ile sorun ortadan kalkar.

İyi kızartma kahverengimsi olur

İyi bir kızartma kahverengimsiliğe ihtiyaç duyar. Bu da yine buharlaşmayla alakalı bir durumdur.

Yoğun nişasta yağ çekmesini zorlaştırır

İçeriğindeki doğal nişastadan dolayı patatesleri tekrardan bir nişastaya batırmanız gerekmez. Patatesin yoğunluğu arttıkça kızartırken çektiği yağ da o kadar zorlaşır.

İki kez kızartın

Gıda bilimcilerinin yanı sıra aşçılar da en iyi patates kızartması için çifte kızartma yapar. Daha az ısınmış yağda kızarttıktan sonra daha kızgın yağda kızartabilirsiniz. Bu durum patatesin yüzeyinde bir kabuk oluşturur.

Kaynar suyun ardından dondurma yapılabilir

Büyük fast food firmalarında ise patatesler dilimlenir ve üzerinden kaynar su geçirildikten sonra dondurulur. Gerektiğinde çıkarılıp kızartma yapılır. Ancak bu yöntem çifte kızartma kadar etkili olmayabilir.

Gezegen değiştirmeniz gerekebilir

Patatesin içinde oluşan su buharının, yerçekimine göre farklı davranmasından dolayı Jüpiter’e giderseniz mükemmel patatesler kızartabilirsiniz. Yerin 3 katı bir yerçekiminde, su daha küçük parçacıklar halinde uçar. Böylece patateslere yağ da daha çabuk nüfuz eder ve kabuklaşma yaşanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir