Fernando Santos: Gelmeden önce Pepe, Quaresma ve Simao ile konuştum

Beşiktaş, yeni teknik direktörü Fernando Santos için Tüpraş Stadyumu Moda Merkezi’nde bir imza töreni düzenledi.

NTV Spor’un aktardığına göre basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Santos’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SAMET AYBABA İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ: Birlik içerisinde çalışarak takım halinde sahada mücadele edebilmek önemli. Samet Aybaba ile telefonda birkaç kez konuştuk. Kendisiyle birlikte çalışacağız. Takım olarak çok iyi bir durumda değiliz ama hep beraber Beşiktaş’ın başarısı için çalışacağız.

TÜRKİYE’DE İKİ KEZ RAKİP OLARAK BULUNDUM: Devasa bir kulübün parçası olmak, burada olmak çok önemli. 120 yıllık bir kulüp. Sadece bu da değil. Kazanılan zaferler, alınan kupalar… Türkiye’de iki kez rakip olarak bulundum. Bir kere İstanbul’da bir kez Ankara’da. İstanbul çok güzel bir şehir. Birkaç kez ailemle tatile de geldim.

SÜLEYMAN SEBA’NIN KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: İstanbul çok güzel bir şehir. İnanılmaz bir tarihi var. İnanılmaz bir tutku var burada. Portekiz’e de çok benziyor. Burası harika bir ülke. Burada çok iyi işler yapmak ve başarılar kazanmak istiyorum. Süleyman Seba’nın kültürünü yaşatmak için çalışacağız.

KADROMUZU GÖZDEN GEÇİRMEMİZ LAZIM: Ligde iyi durumda değiliz ama birlik olup zaferler kazanmak için çalışacağız. Beşiktaşlı taraftarlara bu yolda ihtiyacımız var. Herkes bu hikayede çok önemli. Şu an sakin olmamız, gerçekçi olmamız ve kadromuzu gözden geçirmemiz lazım. Birlikte analiz edeceğiz. Kalite çok önemli, çok önemli bir detay. Kalite, tutku, karakter ve sahada kulübü iyi temsil yeteneği gerek. Bunu göstermeleri gerekiyor. İyi bir oyuncu grubumuz var. Oyuncularıma ben aile olurum, benim aileme biri saldırırsa, bir yumruk gibi karşılık veririz. Önemli olan birlik olmak. Benim ve yardımcılarımın görüşleri önemli. Doğru yolu seçmeliyiz. Bu takımı iyi yerlere getirmek için çalışmalıyız. Daha çok maç var. Bu şekilde gelişebiliriz.

PEPE, QUARESMA VE SIMAO İLE GÖRÜŞTÜM: Gelmeden önce Pepe ve Ricardo Quaresma ile konuştum. Büyük bir kulübe geldiğimi söylediler. Simao ile de konuştum, onunla iyi bir ilişkim var. Hepsi beni bu kararımdan dolayı tebrik etti.

ŞENOL GÜNEŞ’İ TANIYORUM: Sayın Şenol Güneş’i uzun yıllardan beri tanıyorum. Kendisi burada çok iyi işler başardı. Beşiktaş’ta Şenol Güneş gibi çok büyük hocalar çalıştı.

BENİM TAKIMIM HER ZAMAN KAZANMAK ZORUNDA: Yıllardır hocalık yaptığımdan beri tek bildiğim bir şey var; kazanmak. Benim takımım her zaman kazanmak zorunda. Ben kaybettiğim zaman uyuyamam. Sahada savaşmak zorundayız. Sahaya adeta ölmeye çıkmak zorundayız. Bunun dışında başka hiçbir şey işe yaramaz.

OYUNCU ALMAMIZ LAZIM: Bazı pozisyonlara oyuncu almamız lazım. Başkanımız, her şeye karar verecek. En iyi çözümleri bulacağız. Bu takımın iyi çözümlere ihtiyacı var.”

TEKRAR KULÜP TAKIMINDA OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM: Kulüp takımında çalışmayı çok özledim. Milli takımlarda sürekli ara vermek zordu benim için. Oyuncuların her gün neler yaptığınız gözlemleyememek zor. Tekrar kulüp takımına, böyle bir büyük takıma geldiğim için mutluyum. Sürekli beraber olma hissiyatı olmayınca biraz zor oluyor milli takımlarda.

SİHİRLİ BİR DEĞNEĞİM YOK: Bu takım maç kazanacak ama bu sadece birkaç maç kazanmak yeretli mi derseniz bu yeteli değil. Beşiktaş’ın hedefi her zaman kazanmaktır, kupalara almaktır. Biz bunları geri getireceğiz. Sihirli bir değneğim yok. Çalışarak ve planlayarak en iyisini yapmak istiyoruz.

GEDSON FERNANDES YETENEKLİ BİR OYUNCU: Gedson Fernandes’i ilk kez ben çağırmıştım milli takıma. Çok başarılı ve yetenekli bir oyuncu. Oyuncular üzerinde tek tek konuşmak istemiyorum.

TAKIMDAKİ HERKESLE KONUŞACAĞIZ: Her oyuncuyla konuşacağız. Rosier, Aboubakar… Bu kararları ben duyduğum şeylerden almam, gördüklerimden dolayı alırım. Bir oyuncu takımın parçası değilse tamam ama herkesle konuşacağız. Gerçekten bizimle devam etmek isteyenler kimler? Onlara kapımız açık. Gitmek isteyen varsa tabii ki giderler.

BÜYÜK İSİMLER DEĞİL, BÜYÜK KARAKTERLER GETİRMELİYİZ: Bazı oyuncuları buraya getirmek zorundayız. Kimse Beşiktaş’a tatil yapmaya gelmeyecek. Büyük isimler değil, büyük karakterler getirmeliyiz. Benim buraya getireceğim oyuncuların hepsi çalışmaya gelmek zorunda. Kişilik, karakter ve kalite. Bu üç kriter benim için çok önemli. Bazı oyuncular çok kaliteli ama en üst seviyeye gelmekte zorlanıyorlar. Bu da karakterle ve disiplinle ilgili. Çok iyi oyuncularla anlaşmaya çalışacağız.

RONALDO’YU TAKTİKSEL NEDENLERLE OYNATMADIM: Ronaldo’nun Dünya Kupası maçında oynatılmaması çok taktiksel bir karardı. Bu kararı almak zorundaydım ve doğru bir şekilde aldım. Baktığınız zaman takım önemli çünkü.”

OYUNCULARA GÖRE SİSTEM KURMAK GEREKİYOR: 4-3-3 oynatıyorum. Bazen iki 6 numara oynatıyorum. Hızlı oyuncunuz yoksa kontra atak oynayamazsınız. Önde basan bir oyun sistemi için rakibi oradan çıkarmayacak bir oyuncu grubuna ihtiyacınız var. Oyunculara göre bazen sistem kurmak gerekiyor. Önemli olan nasıl oyuncularımız var ve bu oyuncularla neler yapabiliriz. Tabii ki kazanmak için iyi atak yapmak zorundayız. Kompakt oynamayı bilen bir takım yaratmak önemli olan. Önemli olan sistemden ziyade, dinamik bir şekilde oyunu devam ettirmektir. Bazen 4-3-3 şeklinde sahaya yayılırsınız ama hücumda farklı bir sistem olur. Futbolda langırt gibi bir oyun oynanmıyor. Biz her zaman en doğru sistemi bulmak için çalışmalarımızı yapacağız. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir