İmhası yasaklandı

Avrupa Komisyonu tahminlerine göre, her yıl yaklaşık 6 milyon ton tekstil ürünü AB vatandaşları tarafından atılıyor, ancak bunların yalnızca dörtte biri geri dönüştürülüyor.

Yasak, Brüksel’in yeşil itibarını daha da artıracak, ancak endüstri liderleri ve politikacılar çok fazla çevresel düzenlemenin Avrupa ekonomilerini boğma riski taşıdığı konusunda uyarıda bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Perşembe günü, Avrupa’nın mevcut yasaları uygulamaya odaklanabilmesi için yeni çevresel önlemler konusunda “düzenleyici duraklama” çağrısında bulundu.

Tüketiciler tarafından mağazalara iade edilen ürünlerin işlenmesi perakendeciler için karmaşıktır ve çoğu zaman atılır veya imha edilir. Tasarımcı markalar ayrıca karaborsada görünmesini önlemek için istenmeyen stokları da sık sık imha eder. İngiliz perakendeci Burberry, 2018’de 28,6 milyon sterlin değerinde satılmamış ürünü yaktığını açıkladı, bu uygulama daha sonra gelen tepkilerden sonra durdurulmuştu.

Brüksel, blok genelinde ürünlerin geri dönüştürülmesini ve yeniden kullanılmasını teşvik etmek için geçen yıl Mart ayında bir plan sunmuştu.

Çevrimiçi satışlardaki hızlı büyüme nedeniyle “tekstil ve ayakkabı gibi satılmayan tüketici ürünlerinin yok edilmesinin” “yaygın bir çevre sorunu” haline geldiği belitrilmişti.

Ancak komisyon, satılmayan giysilerin imhasını özel olarak yasaklamadı, bunun yerine tüm büyük şirketlerin atılan stok miktarlarını bildirmesini istedi.

Financial Times ulaştığı teklif taslağına göre, Cuma günü AB üye ülkeleri “kıyafet veya giyim aksesuarlarının” imhasına özel bir yasağı destekleyerek daha bir yaklaşımı destekledi.

Bu, perakende devi H&M’e ev sahipliği yapan İsveç gibi ülkelerin bu hafta başlarında metinden yasağı kaldırma çabalarına rağmen geldi.

Fransa, Almanya ve Hollanda, öneriyi AB tarafından belirlenen yeni sözde “eko tasarım gereklilikleri” kapsamına dahil etmeye zorlayan üye ülkeler arasındaydı.

Teklifi destekleyen bir AB diplomatı, “Çevre ve geri dönüşüm hedefleri açısından AB olarak sahip olduğumuz hedefle çok uyumlu” derken “İşletmeler için fazladan bir yük olacağını düşünmüyorum.” diye devam etti.

Başka bir diplomat, giysilerin yok edilmesini önlemek için geri dönüştürülmesi veya işlenmesinin tüketiciler için fiyatları artırma riski olduğunu söyledi.

Taslağa göre, küçük işletmeler yasaktan muaf tutulacak ve 249’a kadar çalışanı olan ve yıllık cirosu 50 milyon avronun altında olan orta ölçekli işletmelere uyum sağlaması için daha uzun süre tanınacak. Detaylar ise hala tartışılıyor.

Teklifin yasalaşabilmesi için AB bakanları tarafından imzalanması ve Avrupa parlamentosunda kabul edilmesi gerekecek. Üye devletlerin metni 22 Mayıs’ta oylaması bekleniyor.

Tartışmalara yakın iki kişiye göre bazı üye devletler, giyimden farklı olarak sınıflandırılan elektronik cihazlar ve ayakkabılara da bu şartların uygulanmasını istedi. Almanya, halihazırda geri dönüşümle ilgili çeşitli AB mevzuatına tabi olan otomobiller için bir muafiyet sağladı.

“Ecodesign” teklifleri ayrıca, ürünlerin nasıl yapıldığına dair bilgi sağlayan bir “ürün pasaportu” ve uyumlu ürünler sunduklarından emin olmak için çevrimiçi pazaryerlerindeki gereksinimler içerir.

Fransa da dahil olmak üzere birçok üye devlet, tüketim mallarının imhasını yasaklayan yasalar çıkardı ve orijinal komisyon önerisi, önlemlerin tekstil sektörünün çevresel etkisini azaltmanın yanı sıra tek pazar bozulmalarını da önleyeceğini belirtiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir