İtirazlar işe yaradı! Memurun şikâyet ettiği o masa değişiyor!

Memur sendikalarının uzun süredir eleştirilerine maruz kalan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda değişiklik için ilk adım atıldı. Memur-Sen’in Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında, taslak öneri masaya yatırıldı.

Toplantıda, kamu görevlilerinin ve emeklilerinin sorunlarının çözümü noktasında yetersiz kalan 4688 sayılı Kanun’un grev hakkı, örgütlenme özgürlüğü, kapsamı, süresi ve işleyişi başta olmak üzere tüm yönleriyle ihtiyacı karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmesi için oluşturulan taslak öneri ele alındı.

Evrensel ilkeler ve ILO normları çerçevesinde oluşturulan taslak öneriye son şeklini vermek amacıyla istişarelerin yapıldığı toplantıda, 4688 sayılı Kanun’un akıllarda hiçbir soru işareti bırakmayacak şekilde tadil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Taslak Öneride Neler Var?

Toplantıda ele alınan taslak öneride, şu düzenlemeler yer alıyor:

Grev hakkının kapsamının genişletilmesi

Örgütlenme özgürlüğünün güçlendirilmesi

Toplu sözleşme sürecinin şeffaflaştırılması

Toplu sözleşmenin kapsamının genişletilmesi

Memur Sendikaları Değişikliği Bekliyor

Memur sendikaları, 4688 sayılı Kanun’da değişiklik yapılmasını uzun süredir talep ediyordu. Sendikalar, mevcut kanunun kamu görevlilerinin sorunlarını çözmekte yetersiz olduğunu ve hak kayıplarına neden olduğunu savunuyor.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplantının ardından yaptığı açıklamada, taslak önerinin olumlu bir adım olduğunu belirterek, “Bu taslak önerinin, kamu görevlilerinin ve emeklilerinin sorunlarının çözümüne katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Yalçın, taslak önerinin son şeklini almasını ve bir an önce yasalaşması temennisinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir