Kakao , kolesterolü nasıl etkiliyor?

Kakaonun Faydaları :

Kakao kalp hastalığı riskini azaltabilir, dolaşımı iyileştirebilir ve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Kakaonun kan damarlarındaki kan hareketini uyarma ve dokularının durumunu iyileştirme yeteneğinin, anti-inflamatuar etkiye sahip maddeler olan yüksek konsantrasyondaki antioksidanlar tarafından belirlendiği açıklaması dikkat çekici.

Kakao tüketiminin beyin aktivitesi üzerinde olumlu etkisi olduğunu, bilişsel gerilemenin ve stresli durumların önlenmesine yardımcı olduğu da konunun uzmanları tarafından ekleniyor.. “Fenetilamin içeriği sayesinde içecek ruh halini iyileştiriyor. Tüketimi aynı zamanda hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirmede ve stres seviyelerini azaltmada da faydalıdır. Beslenme uzmanları, bu durumda bunların ilave şeker içermeyen doğal bir ürünün nitelikleri olduğunu söylüyor. Ayrıca içeceğin aşırı ölçülü olarak, günde üç bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmesi de önemlidir. Büyük miktarlarda ek kalori kaynağı haline gelir ve baş ağrısına neden olur.

Kakao tozunun zengin olduğu antioksidanların bir başka önemli etkisi daha vardır: Beynin kan damarlarını uyararak çalışmasını harekete geçirebilirler. Bunun nedeni, beyne oksijen tedarikinin önemli ölçüde artması ve bunun sonucunda kişinin kendisine verilen görevlerle daha hızlı başa çıkabilmesidir.

“Kakaonun bu etkisi, sağlıklı erkeklerin yüksek antioksidan içeren kakao tüketmeden önce ve sonra beyin aktivitelerini inceleyen Birmingham Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından doğrulandı. Beslenme uzmanı, içeceğin bir kısmından sonra beyne giden oksijen miktarının arttığını ve deneye katılanların görevlerini daha iyi yerine getirdiğini ortaya çıkardı” diyor.

“Kakao aynı zamanda içindeki triptofan varlığı nedeniyle de değerlidir. Serotoninin öncüsü olan bir amino asittir. Bu nörotransmittere mutluluk hormonu denir. İyimserliği ve iyi bir ruh halini korumak için yeterli miktarda alınması önemlidir, ancak eksikliği sık sık strese neden olabilir.

Kakao ayrıca sinir sisteminin düzgün işleyişini etkileyerek gün boyunca konsantre olmamıza ve üretken olmamıza yardımcı olan B vitaminleri açısından da zengindir.

Önemli: Bilgiler referans amaçlı verilmiştir. Kontrendikasyonlar ve yan etkiler konusunda bir uzmana danışın ve hiçbir durumda kendi kendine ilaç almayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir