Neuralink, beyin-bilgisayar arayüzünün insan denemelerine başlamak için onay aldı

2016 yılında kurulan Neuralink, inme ve omurilik yaralanması (SCI) rehabilitasyonundan nöral protetik kontrollere, “anıları geri sarma veya robotlara indirme” kapasitesine kadar BCI’ları geniş kapsamlı tıbbi ve terapötik uygulamalarda ticarileştirmeyi hedefliyor.

BCI’lar esasen beyninizin analog elektriksel uyarılarını (gri maddeye hassas bir şekilde geçirilmiş saç kadar ince elektrotlar kullanarak onu izleyerek) bilgisayarların anlayabileceği dijital 1’lere ve 0’lara çevirir. BCI’nin hastanın kafasına cerrahi olarak yerleştirilmesi gerektiğinden, bu tür teknolojileri düzenleyen FDA, şirketlerin ticari kullanım için onay vermeden önce sıkı güvenlik testleri yapmalarını şart koşuyor.

Neuralink, beyin-bilgisayar arayüzünün insan denemelerine başlamak için onay aldı

Mart ayında FDA, Neuralink’in insan denemelerine başlama başvurusunu kısmen, prototip BCI implante edildikten sonra ölmeye devam eden test hayvanları nedeniyle reddetmişti. Reuters tarafından aralık ayında edinilen dahili belgelere göre, 2018’den beri Neuralink BCI’nin geliştirilmesi sırasında 1.500’den fazla hayvan öldürüldü. ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Genel Müfettişi bu iddialarla ilgili bir soruşturma başlattı.

FDA’nın suskunluğu, insanlara implante edildiğinde arayüzün tasarımı ve işleviyle ilgili endişelerden de kaynaklandı. “Ajansın başlıca güvenlik endişeleri arasında cihazın lityum pili, implantın küçük tellerinin beynin diğer bölgelerine göç etme potansiyeli ve cihazın beyin dokusuna zarar vermeden çıkarılıp çıkarılamayacağı ve nasıl çıkarılacağı konusundaki sorular yer alıyordu.”

Neuralink, çalışmasına başlamak için FDA onayı almış olsa da, şirket henüz gönüllü aramıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir