Pentagon’un gizli belgelerinde ortaya çıktı: Şok eden Türkiye ayrıntısı

Pentagon’a ait gizli belge ve planların sızdırılması sonrasında kriz büyüyor… ABD Savunma Bakanlığı’na ait belgeler sızdırılmış, belgelerde Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta Pentagon’un olası hamleleri ve planları mercek altına alınmıştı.

Belgelerin ilk olarak Mart ayında sızdığı belirtilirken ABD’li yetkililer sızıntının kaynağı ile ilgili incelemelere devam ettiklerini duyurdu. Veri ve belge sızıntısının 2013’te Ulusal Güvenlik Ajansı’nda görevli Edward Snowden’ın yaptığı sızıntının çok daha küçük çaplısı olduğuna da vurgu yapıldı.

“EN OLASI SENARYO TÜRKİYE MODELİ”

Fakat belgelerden birinde Türkiye ile ilgili dikkat çekici bir detay öne sürüldü. NBC News’ün ele geçirdiği 28 Şubat tarihli belgede İsrail’in Ukrayna’ya “ölümcül yardım” göndermek için olası senaryoların mercek altına alındığı kaydedildi. İsrail’in Kiev ve Moskova arasında bir denge politikası izlediğine dikkat çekilirken “Gizli” ibareli belgede İsrail’in Ukrayna’ya Javelin ya da benzeri bir füze sistemi göndermesinin gündeme geldiği belirtildi.

Belgede, “İsrail’in yapabileceği en olası senaryo ABD baskısı altındaki Türkiye modeli olabilir” denildi. Belgede, “Ankara’nın yaptığı gibi İsrail de ölümcül savunma sistemi satabilir ya da üçüncü parti kuruluşlar aracılığıyla silah sağlayabilir. Bu sırada da açıkça barış yapılması çağrısında bulunabilir ve arabuluculuk çabaları önerebilir” ifadesinin kullanıldığı aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir