SGK Uzmanı Özgür Erdursun ‘tam bir fiyasko olur’ diyerek açıkladı ‘Emekli maaşlarında kritik formül belli oldu

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, iktidarın seyyanen zam planını canlı yayında açıkladı.

Milyonlarca emekliye Ocak ayının başında yüzde 42,57 oranında zam yapıldığı duyurulmuştu. Hemen ardından oranı yetersiz bulan emekliler tepki gösterdi. İktidar ise gelen tepkiler üzerine 5 puan artış ile yüzde 49,25 oranında düzenleme gerçekleştirdi.

Fakat 6 bin 700 TL ve altında kalan kök aylıkları bu oranda yararlanamadı. En düşük emekli aylığı 10 bin TL’de kalmaya devam etti. Bunun üzerine emekliler iktidara çağrıda bulunarak seyyanen bir artış yapılmasını istiyor.

Açlık sınırının 15 bin TL olduğu bu dönemde en düşük emekli aylıklarının 10 bin TL olması ise tepkilerin odağı oldu. Öyle ki emekliler zammı daha almadan maaşları da eriyor.

Çoğu uzman isim Ankara’da konuşulan seyyanen zam kulisini tek tek açıklıyor.

Peki hükümet seyyanen zam artışı gerçekleştirecek mi? Emeklilere neler geliyor?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, seyyanen zammı 3 formülde anlattı. İktidarın yapacağı seyyanen zammı ise Erdursun, açıkladı. İşte Erdursun şunları söyledi:

“İlk olarak 3 bin TL veya 4 bin TL gibi bir rakam belirleyebilir. Bunu da tüm emeklilere verebilirler. Kök aylıklarına yaparlarsa tam bir fiyasko olur.

Aslında şunu yapmaları gerekiyor. 10 bin TL alan emekliyi 15 bin TL tamamlayıp diğer maaş alanları da 5 bin TL ekleyecek. Bunu yapmayıp da sadece en alt emekli aylığı 10 bin TL’yi 15 bin TL yaparlarsa tepki çekerler.

İktidardan 8 ila 10 bin TL’lik bir seyyanen zammı beklemiyorum. En fazla seyyanen artış 4 bin TL olur. Bana göre Mart ayı geldiğinde hükümet bütün emeklilere 1 ila 2 bin TL gibi bir artış yapar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir