Sosyal medya kullanıcıları sosyal medya uygulamaları İstanbul’un hangi semtine benzetti? İşte cevaplar…

PD Özel

X: Sosyal medya kullanıcıları gerginliğin yüksek olduğu, kişisel çatışmaların çok sık yaşandığı X uygulamasını hararetli yaşamın adresi Esenyurt’a benzetiyor. Aynen Esenyurt gibi, bazen çok yorsa da yarattığı bağımlılık nedeniyle kimse buradan ayrılmayı düşünmüyor. Ayrıca en sıcak haberlere yine bu uygulama üzerinden erişilebiliyor.

INSTAGRAM: Sosyal medyanın Bağdat Caddesi olan Instagram’da her şey çok güzel ve herkes çok bakımlı. Dünya dertlerinin hiç uğramadığı bu sosyal ortamda herkes en mutlu ve en neşeli haliyle boy gösteriyor. İçeriğindeki haberler bile genelde kişisel gelişim, spor ve yeme – içme ile ilgili. “Kaç gündür yemek fotoğrafı paylaşmıyordun, biz de seni açlıktan öldü zannettik” bu uygulama için özel üretilmiş bir espri olarak akıllarda yer alıyor.

TIKTOK: İçeriklerindeki çeşitlilik ve hareketlilik yüzünden, hemen her an, herkesle karşılaşma ihtimali olan İstiklal Caddesi’ne benzetiliyor. TikTok da aynı İstiklal Caddesi gibi gündüzleri başka, geceleri başka bir kimlikle karşımıza çıkıyor.

LINKEDIN: Diğerlerinin tersine, bu kez çok güzel, bakımlı ve havalı kızların iş sahibi LinkedIn üyelerine DM yapıp, cevap alamadığı belki de tek uygulamadır. Sınırlı ilgi alanları, iş dünyasına özel oluşu ve dışa çok açık olmaması ile kesinlikle Bebek’tir! Girmek serbesttir ama orada kalmak için kendinizi ispatlamanız gerekir.

FACEBOOK: Eminönü’dür. Her sosyal sınıfa hitap eder ve en az Eminönü kadar kalabalıktır. Sosyalleşme, bilgi ve haber paylaşımı gibi ihtiyaçların karşılandığı yerdir. Ulaşımı kolaydır.

THREADS: Kullanıcılar X’e alternatif olarak ortaya çıkan bu uygulamayı da Riva’ya benzetiyor. Herkes yerini biliyor ama cazip olmaması nedeniyle kimse gitmek için çaba göstermiyor.

REDDIT: Genelde İngilizce bilen gençlerin zaman geçirip paylaşımda bulunduğu Reddit’in benzetildiği yer de Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü’nün yer aldığı Rumelihisarüstü.

İşte o tablo:

Sosyal Medya Uygulaması İstanbul’da Andırdığı Semt

X Esenyurt

Instagram Bağdat Caddesi

TikTok İstiklal Caddesi

LİnkedIn Bebek

Facebook Eminönü

Threads Riva

Reddit Rumelihisarüstü

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir