Tarihsel Olarak Doğru Çıkan Metrikten BTC ve ETH Tahmini!

Kripto para piyasasının büyük kısmı son haftalarda zorlu bir dönemden geçiyor. En iyi ihtimalle coin’ler yatay işlem görüyor. Bu ortamda yüksek doğruluk oranına sahip CoinMarketCap kripto topluluğu Mayıs sonu için BTC ve ETH fiyatını tahmin ediyor.

Kripto topluluğu 31 Mayıs için BTC fiyatını belirledi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin (BTC) Mayıs ayına 29.000 dolar seviyesinin üzerinde başladı. Ancak, BTC fiyatı daha sonra hem 29.000 dolar hem de 28.000 dolar destek seviyelerini kaybetti. Bu eğilim, Bitcoin’in fiyatının ay sonuna kadar nereye gideceğini, özellikle de önemli direnç seviyelerini geri alıp alamayacağını bilmek isteyen yatırımcılar arasında ilgi uyandırdı. Bitcoin’in fiyatındaki son düşüş hareketleri, yatırımcıları gelecekteki beklentileri konusunda belirsiz bıraktı.

CoinMarketCap’teki kripto topluluğu, 9.765 üyenin ortak görüşleriyle Mayıs sonu BTC fiyatını tahmin etti. Bu arada, topluluğun 6 aylık tahminlerinin %82’lik bir tarihsel doğruluk oranına sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Son tahminlere göre, BTC fiyatı Mayıs ayı sonuna kadar önemli bir düşüş yaşayacak. Topluluk üyelerinin tahminleri doğru çıkarsa, Bitcoin’in fiyatı 31 Mayıs’ta ortalama 24.753 dolardan işlem görecek. Bu da basın zamanındaki fiyattan %10,35’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Mayıs sonu BTC için topluluk fiyat tahmini / Kaynak: CoinMarketCap

BTC fiyat performansı

Şu an itibariyle Bitcoin fiyatı yaklaşık 27 bin dolardan işlem görüyor. BTC, son 24 saat içerisinde %2,43’lük bir düşüş gösterdi. Geçtiğimiz hafta lider kripto %6,2’lik bir düşüş yaşadı. Bu da piyasayı yakından takip eden yatırımcılar için kayda değer bir gerileme anlamına geliyor. Yazı sırasında Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık 522 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu da kripto para piyasasındaki öneminin ve etkisinin altını çiziyor.

BTC 1 haftalık fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

BTC alım seviyelerinin dağılımı

Kripto analisti Jordan Major, Bitcoin piyasasında belirli fiyat seviyelerinde yapılan alımların dağılımını inceliyor. Bu da ilginç bir bakış açısı sağlıyor. IntoTheBlock tarafından 10 Mayıs tarihinde bu verilerin görsel bir temsili, belirli bir noktada daha fazla BTC satın alındığını gösteren belirgin bir balon ortaya koyuyor. Platformların, tarihsel talebin yaklaşık 24.000 dolara ulaşana kadar mevcut fiyat seviyesinin altında az olduğuna işaret etmesi dikkat çekici. Bu da daha fazla aşağı yönlü harekette sağlam bir satın alma desteğinin eksikliğine işaret ediyor.

Ayrıca, 30.000 dolara kadar olan aralıklarda daha güçlü bir alım faaliyeti var. Bu durum, uzun vadeli holder’ların bu seviyelerde satış yapmadığını gösteriyor. Ayrıca, diğer on-chain göstergelerle de uyumlu. Bu noktalar, yukarı yönlü bir hareket sırasında direnç oluşturmak yerine, BTC fiyatının gelecekte toparlanması halinde ek alım baskısına işaret edebilir.

BTC fiyat seviyeleri / Kaynak: IntoTheBlock

Şu anda kârda olan Bitcoin holder’larının azalan yüzdesine de dikkat etmek önemli. Bu oran şu anda %64,98. Bu, Mart ayından bu yana görülen en düşük nokta. Ancak, bu yılın başlarında kâr edenlerin yüzdesinde benzer düşüşler oldu. Ayrıca, alım baskısındaki artış sayesinde nispeten kısa ömürlü oldukları kanıtlandı.

Kripto topluluğu 31 Mayıs için ETH fiyatını belirledi

Ethereum (ETH) da piyasadaki gelen havanın bir istisna olmadı. Ayrıca, kripto topluluğu yakın gelecekte fazla bir gelişme beklemiyor gibi görünüyor. CoinMarketCap’in üyelerinden gelen toplam 1.388 oy, 31 Mayıs için Ethereum’un ortalama fiyatını 1.834,52 dolar olarak belirledi. CoinMarketCap topluluğunun tahmini gerçekleşirse, mevcut ETH fiyatından % 0,75’lik mütevazı bir artışı temsil edecek.

ETH Mayıs sonu fiyat tahmini / Kaynak: CoinMarketCap

Bu arada, kripto izleme platformundaki topluluk, dijital varlığın ortalama fiyatını tahmin etmede %90,24’lük bir tarihsel doğruluğa sahip. Başka bir deyişle, yatırımcıların piyasa duyarlılığını ve gelecekteki fiyat eğilimlerini denemeleri ve ölçmeleri için yararlı bir araç haline getiriyor.

ETH 6 aylık tahmin doğruluğu / Kaynak: CoinMarketCap

Ethereum fiyat analizi

Halihazırda Ethereum, gün içinde %3,49’luk bir düşüşle 1.789 dolardan işlem görüyor. Ayrıca altcoin, bir önceki hafta boyunca %4,65 düşüş gördü. Lider altcoin’in aylık grafiğinde ise %5,11’lik kümülatif kayıplar var.

Ethereum 7 günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Analist Ali Martinez’e göre ETH, daha önce 1.850 – 1.905 dolar arasında önemli bir talep duvarını aştı. Bu durumu da belirtmek gerekiyor. Martinez’in de belirttiği gibi, ETH’nin daha fazla düşmemesi için bu kritik destek seviyesini yeniden kazanması gerekiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir