SEC Başkanı Kripto Paralar Hakkında Konuştu: Dönmek Yok!

SEC Başkanı Gary Gensler, bir forum için hazırladığı konuşmasında kripto paralar hakkındaki görüşünü pekiştirdi. Gensler, kripto para firmalarının geleneksel finans ile aynı kurallara tabi olduğunu söyledi. Gensler ayrıca, sektörün “geniş kapsamlı uyumsuzluğu” göz önüne alındığında duruşuyla ilgili sorunları olmasına şaşırmadığını belirtti.

SEC Başkanı geri adım atmıyor: Kripto paralar için de geçerli!

ABD SEC Başkanı Gary Gensler, sektörden gelen tepkilere rağmen geri adım atmıyor. Gensler, Çarşamba günü 2023 Menkul Kıymetler Uygulama Forumu’nda yaptığı hazırlıklı konuşmada görüşlerini pekiştirdi. SEC Başkanı, birçok kripto para biriminin mevcut menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu söylemeye devam ediyor. Bu yöndeki uzun süredir devam eden görüşünde ısrarını sürdürüyor. Bu doğrultuda Gensler, kripto firmalarının geleneksel finansla aynı kurallara tabi olduğunu söylüyor.

Bu arada Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, düzenleyicinin henüz onaylamadığı spot Bitcoin ETF’leri için bekleyen başvuruların durumu hakkında bir haftadır spekülasyonlar devam ediyor. Gensler’in yorumları da tam bunun ortasında geldi. SEC Başkanı, son konuşmasında kripto paralar hakkında, şunları söyledi:

Kripto varlık menkul kıymet piyasalarında, yatırımcıların ve ihraççıların menkul kıymet yasalarımızın korumalarını daha az hak ettiklerini gösteren hiçbir şey yok. Kongre 1933’te ya da 1934’te menkul kıymetler yasalarının yalnızca hisse senetleri ve tahviller için geçerli olduğunu söyleyebilirdi. Ancak Kongre menkul kıymet tanımına ‘yatırım sözleşmesi’ de dahil olmak üzere uzun bir liste dahil etti.

Düzenleyici kurumun yaklaşımı yoğun eleştiriler alıyor

SEC’in geçtiğimiz yıl kripto firmalarına karşı, çok sayıda dava açtı. Bunlar arasında ABD merkezli Coinbase ve dünyanın en büyük kripto borsası Binance da var. Bu davalarda, ajans genellikle işlemlerin yatırım sözleşmesi olup olmadığını araştırıyor. Dolayısıyla menkul kıymetler yasalarına tabi olup olmadığını belirlemek için çalışıyor. Bu doğrultuda, narenciye bahçelerini içeren 1946 tarihli bir ABD Yüksek Mahkemesi davası olan Howey Testine atıf yapıyor. Ancak bu yaklaşım, Coinbase de dahil olmak üzere bazılarının eleştirilerini neden oldu. Coinbase, SEC’in Howey’deki argümanlarını “tanınmayacak kadar” genişlettiğini söylüyor.

Gensler’den ilginç çıkış: Kripto paralardan başlatmayın şimdi!

Kripto endüstrisi, özellikle geçtiğimiz yıl kripto borsası FTX, kripto hedge fonu Three Arrows Capital ve algoritmik stablecoin Terra USD’nin çöküşleri nedeniyle çalkantı yaşadı. Bunların ardından Gensler sektörün sorunlarını “şaşırtıcı değil” olarak nitelendirdi. Bu bağlamda SEC Başkanı, kripto paralar konusunda şu eleştirileri yaptı.

Bu alan dolandırıcılık, dolandırıcılık, iflaslar ve kara para aklama ile dolu bir alan. Bu alandaki pek çok kuruluş, Satoshi Nakamoto’nun ünlü ‘white paper’ından önce yayınlanan düzenlemelerin erişiminin ötesinde faaliyet gösterdiklerini iddia ediyorlar. Bununla birlikte, iflas mahkemesinde ve özel anlaşmazlıklarını dava ederken yasaların korumasını aramaktan da geri durmuyorlar.

Gensler, McDonald’s’ın eski CEO’sunun da dahil olduğu bir dava da dahil olmak üzere SEC’in başkalarına karşı yönelttiği suçlamalar hakkında da genel olarak konuştu. SEC Başkanı, “Ve sakın beni kripto paralar konusuna sokmayın. Bu son derece uyumsuz alanda suçladığımız tüm bireylerin adını bile vermeyeceğim.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir